Т
ТЕМА: Велика буква у кличках тварин.
МЕТА: формувати у дітей уміння розрізняти назви
тварин та їх клички,
правильно писати їх; закріплювати навички каліграфічного
письма;вдосконалювати вміння працювати в групі;
розвивати словниковий запас учнів;
сприяти вихованню бережного ставлення до
тварин,
ОБЛАДНАННЯ: картки із зображенням тварин(корова,
собака, кіт, кінь); Картки з написом «Клички тварин», «Назви тварин»; матеріал
для роботи в групах; картки для індивідуальної роботи.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Хвилинка каліграфічного письма.
-
Відгадайте загадку.
Відгадайте, діти, хто
Має носик – долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу
дбає.(Дятел).
-
Який перший звук у цьому слові?
-
Якою буквою він позначається?
-
А що ви знаєте про цього птаха?
-
Він перелітній чи осілий ? Чому?
( Написання букви Д).
2..Словникова робота.
Запитую, друзі, я.
Чи є на букву Д ім’я?
(Дмитрик, Даринка,
Діана).
- Запишіть ці слова.
- Як пишуться імена людей?
- Які ще слова пишуться з великої букви?
Ще питання вам моє:
На букву Д рослини є?
(Дуб, диня, дерево).
- Яке слово тут зайве? Чому?
3.
Робота над реченням.
-
Складіть розповідне речення.
-
Складіть питальне речення.
4.
Бесіда
-
Які слова ми називаємо іменниками?
-
До яких слів ми ставимо питання хто?
-
До яких слів ми ставимо питання що?
-
Які слова пишуться з великої букви?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
До нас на урок завітав Зайчик. Але він дуже
невеселий. Адже звірята з лісової школи неправильно написали його ім’я. Ось він
і звернувся до вас по допомогу. Допоможіть зайчика та і всім лісовим звіряткам
правильно писати клички тварин .
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми дізнаємось, які ще слова слід писати
з великої букви.
V.Вивчення нового
матеріалу.
1. Робота
в групах.
- Виріжте зображення тварин і підпишіть назву цієї
тварини.
2.
Презентація роботи в групах.
3.
Продовження роботи в групах.
- А тепер
дайте клички тваринам та подумайте, як ви їх напишете.
4.
Презентація роботи в групах.
5. Робота з підручником.
-
Прочитайте правило. Що нового ви дізналися?
(пелюстка на квітці)
6.
Робота з дидактичним матеріалом.
- Назвіть, хто зображений на малюнку?
-
Як ці слова назвати одним словом?( Назви тварин)
-
Давайте дамо клички тваринам.
-
То як же пишуться клички тварин?
7. Робота з картками.
-
Запишіть назви тварин, та підберіть правильно кличку тій
чи іншій тваринці.
8. Робота з підручником.
Вправа 305.
9. Гра
«Звірята заблукали»
- На картках написані клички тварин. По класі
«розбіглися»
Звірята. Прочитайте уважно кличку тварини і
спробуйте знайти ту тварину, кому вона належить.
10. Робота
з картками.
-
З’єднайте стрілочками назви тварин і їх
клички.(Самостійна робота. Перевірка.)
VI. Підсумок уроку.
-
Що нового дізналися на уроці?
-
То ж як пишуться клички тварин?
1. Гра «Мікрофон»
- Пригадайте назву вашої домашньої тваринки і її
кличку.
2.
Гра «Крісло вражень»
- Що найбільше сподобалось на уроці?
VII. Домашнє завдання.
Вправа 306. ст.117 - вивчити правило, намалювати
тварину та придумати їй кличку.

Тема: Власні і загальні
іменники. Велика буква у власних іменниках.
Мета:Формувати поняття про власні і загальні іменники, виробляти навички
правопису власних іменників з великої букви; збагачувати словниковий запас
учнів.Розвивати зв’язне мовлення учнів. Виховувати Бережне ставлення до
природи.
Обладанання:картки,таблиця «Мовна галявина. Частини мови», «Квіти» для
галявини.
Хід уроку:
І.Організаційна частина.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
1. Хвилинка каліграфічного
письма.
|
2.Словникова робота.
Списати, збирати, стомитися, сказати, сфотографувати, схопитися, розказати,
безграмотний, безсніжний, безпорадний.
-Що означає слово «безпорадний»?
-Складіть речення із словом «Безпорадний» ( Під кущиком сиділо безпорадне
зайченя).
-Чому воно було безпорадне?
-Що ви знаєте про зайчика?
3. Робота над реченням.
-Підкресліть в реченняі підмет і присудок7
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-Наше зайченятко ще більше зрадіє, якщо до кінця уроку ми дамо йому кличку
і навчимося правильно писати її.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Робота з картками.
- Спишіть текст і підкресліть слова,
які пишуться з великої буки.
Ігрупа.
Місто Канів стоїть на правому березі Дніпра. Тут похований великий
український поет Тарас Григорович Шевченко.
ІІгрупа.
Були собі дід і баба. І була
у них дочка Мінка, а у неї -собачка Фінка, а у собачки –подружка кицька
______________________
2. Перевірка
роботи з картками.
-
То що ж означають слова, які пишуться з великої букви?
3. Створення «
Квітки на мовній галявині».

4. Робота над правилом.
-Відкрийте підручник.Прочитайте правило.
- Як називаються іменники, які пишуться з великої
букви?
(ВЛАСНІ – СТЕБЛО У КВІТКИ).
5. Робота підручником.
(Виконання вправи 28.)
(Міста, прізвища, по батькові, імена, клички).
-А як пишуться ці слова?
- А чому вони пишуться з маленької
букви?
- То які іменники називаються
ЗАГАЛЬНИМИ?
- Як вони пишуться?
6. Створення «Квітки на галявині
мови».
6. Робота з підручником.
( Вправа 29.)
(7.Робота з картками.- додаткове завдання).
VІ.
Підсумок уроку.
_ Що нового ви дізнались на уроці?
-
Що означають власні іменники?
-
Як пишуться власні іменники?
-
А що означають загальні іменники?
-
Як пишуться загальні іменники?
-
То ж давайте дамо кличку нашому зайчику і правильно її
запишемо.(Зайчик Трусик).
VІІ.Домашнє
завдання.
Сторінка 15, вправа 30.
Дібрати слова для словникової роботи, які б
означали власні і загальні назви
ТЕМА: Повторення
вивченого про іменник. Розширення уявлення про лексичне значення іменника.
МЕТА: Розширити знання учнів про іменник(відповідає на питання хто? що?;
означає назву предмета; можуть бути назвами істот, неістот; загальними ,
власними; належать до одного з родів: чоловічого, жіночого, середнього;
змінюються за числами(однина, множина) і за запитаннями. Дати учням уявлення
про відношення до іменника слів з абстрактним значення(добро, радість, сум,
сміливість, щастя.)
Розвивати зв'язне мовлення учнів,
розширювати і збагачувати активний словниковий запас.
Сприяти вихованню інтересу до навчання, бережному ставленню до природи.
ОБЛАДНАННЯ: «Чарівний мішечок»(з іграшками), матеріал для створення колажу( рід
іменників),колаж (Однина – множина), картки з словами добро, радість, сум,
сміливість, щастя.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Хвилинка
каліграфічного письма.
К к
2.
Словникова робота.
-
Вам потрібно
записати не просто слова на літеру «Ка», а дати відповідь на запитання:
-
Потрібна відповідь
така:
Скажіть ім'я на букву К.
(Костик, Катруся, Клава, Кирило, Кузьма).
-Що, скажіть на букву К
За рослина це така?
(Картопля, капуста, каштан, кактус…)
-Потрібна відповідь така:
Тварини є на букву К?
Потрібна
відповідь така:
Чи є
професії на К?
(Кухар,
кондитер, кравець, клоун, кіноактор, кінолог)
-Потрібна
відповідь така:
Чи є
міста на букву К?
(Київ,
Кіровоград, Кривий ріг, Краматорськ).
-
Прочитайте записані вами слова.
-
Як ви записали назви міст?
-
А які ще слова пишуться з великої букви?
3. Хвилинка
– цікавинка .(Капуста)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-
Сьогодні ми з вами продовжимо цікаву подорож у Країну
Мовляндію. Ми будемо розширювати нашу
країну, будуючи на ній нові вулиці, саджаючи нові рослини, прикрашаючи її. Але
для того, щоб країна розбудовувалась,
вам необхідно виконати певні завдання.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Робота з слова.
- Прочитайте уважно слова із словникової роботи, поставте до них питання.
- На які питання відповідають ці слова (ХТО?, ЩО?)
( На дошці з'явлється запис (ХТО? ЩО?)
-
Що означають ці слова? (НАЗВИ
ПРЕДМЕТІВ)
(На дошці з'явлється запис (Назви предметів)
2. Гра «Чарівний мішечок»
- А зараз ми з вами пограємо в гру
«Чарівний мішечок».
Ви дістаєте предмети з чарівного
мішечка і розселяєте в два будиночки: живі предмети і неживі.
(зайчик,
мишка, слон, лисичка, вовк, жабка, мікроскоп, яйце, машинка, квітка, ручка,
лінійка)
-
Як назвати одними словом ті предмети, які живуть у
першому будиночку?
(НАЗВИ ІСТОТ)
-
Як назвати слова ,
які живуть у другому будиночку?
(НАЗВИ
НЕІСТОТ)
(На дошці з'явлється запис
(Назви істот, неістот)
- Кому з цих тварин , на вашу
думку, найважче буде взимку? Чому?
- А як ми можемо допомогти
тваринам перезимувати?
3.Гра
«Придумай кличку»
- Наші
звірята чомусь засумували. А сумні вони тому, що не мають власного імені.
Давайте придумаємо клички нашим звірятам.
(Зайчик
Стрибунчик, мишка Сіроманка, слон Топко,
вовк Васько, жабка Зеленушка, лисичка Хитринка).
-
Які слова ви написали з великої букви?
-
А які з маленької?
-
Чому?
(На дошці з'явлється записВЛАСНІ, ЗАГАЛЬНІ)
4.Робота з колажем.
-
А зараз вам необхідно розділити малюнки, які розкладені у вас на парті на три групи: Він, вона, воно)
(Робота в групах, презентація
роботи.)
-
Що ви можете сказати про слова, з якими ви зіткнулися?
(ВОНИ НАЛЕЖАТЬ ДО
ОДНОГО З РОДІВ: ЧОЛОВІЧОГО, ЖІНОЧОГО, СЕРЕДНЬОГО).
5.Робота з
колажем (Однина – множина).
- В минулому
році, вивчаючи цю частину мови, ви
створювали колажі. Давайте пригадаємо минулорічну роботи і згадаємо, що
розповість нам колаж про цю частину мови?
- То що ви
можете сказати про цю частину мови?
(ЗМІНЮЄТЬСЯ
ЗА ЧИСЛАМИ)
-
Що ми дізналися про
цю частину мови на уроці?
-
Можливо ,хтось з
вас пригадає, як же вона називається?
(ІМЕННИК)
-
То що ви можете
сказати про іменник?
6. Робота з
підручником
- А тепер
прочитайте правило на сторінці 48.
- Що нового
ви дізналися з підручника?
7. Робота з
підручником.
Вправа 99.
8.Робота з картками.
- Щось сумне з'явилось в нас,
щось тут засмутилось.
Це слова прийшли до нас,
які із шляху збились.
-
Ці слова крокували
до країни Мовляндії. Але, дійшовши до неї , задумались, а до якої частини мови
ми належимо? Давайте допоможемо цим словам знайти свій шлях.
(КВІТКА ІЗ СЛОВАМИ
добро, радість, сум, сміливість, щастя.)
V.
Підсумок уроку.
1. Бесіда.
- Що нового
ви дізналися на уроці?
- Що ми
називаємо іменником?
- До якої
частини мови належать слова добро, радість,
сум, сміливість, щастя.?
2. Крісло вражень
- Що сподобалось на уроці?
Ст.50, Впр.
102, Ст.48(вивчити), додатково: створити колаж про іменник.
ХТО?, ЩО?
НАЗВИ ПРЕДМЕТІВ
НАЗВИ ІСТОТ
НАЗВИ НЕІСТОТ
ВЛАСНІ, ЗАГАЛЬНІ
ВОНИ НАЛЕЖАТЬ ДО
ОДНОГО З РОДІВ: ЧОЛОВІЧОГО
ЖІНОЧОГО
СЕРЕДНЬОГО
ЗМІНЮЮТЬСЯ ЗА
ЧИСЛАМИ
добро, радість, сум, сміливість, щастя.
ІМЕННИК
Немає коментарів:
Дописати коментар